Woda-najlepszy napój od początku życia
Czysta woda jest najlepszym produktem służącym do zaspokojenia pragnienia. Do picia wody przyzwyczajaj swoje dziecko od najmłodszych lat, wyrabiając w nim tym samym zdrowe nawyki żywieniowe.
Woda to bowiem jedna z podstawowych substancji, które tworzą ludzkie ciało. Pełni w organizmie wiele funkcji, dlatego jest niezbędna do życia. Bierze udział w transporcie substancji odżywczych,
a także jest rozpuszczalnikiem związków powstających w reakcjach metabolicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów jest więc niezbędne.
Ile wody potrzebują niemowlęta i małe dzieci?
Zapotrzebowanie niemowląt na wodę, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, jest około 4-krotnie większe
niż u osób dorosłych.
Jeżeli karmisz swoje dziecko piersią, wówczas Twój pokarm zapewnia dostateczną podaż płynów do 6. miesiąca życia u zdrowego niemowlęcia. Gdy rozpoczniesz rozszerzanie diety, pamiętaj o dodatkowym nawadnianiu. Dziecko w 1. roku życia powinno otrzymać około 800 ml płynów na dobę.
Dzieci między 1. a 3. rokiem życia powinny otrzymywać około 1300 ml płynów na dobę, a ruchliwe przedszkolaki nawet 1700 ml.
Zbyt małe spożycie wody może objawiać się:
-poczuciem zmęczenia,
-brakiem koncentracji uwagi,
-sennością,
-może doprowadzić do pogorszonej pracy narządów wewnętrznych.
Pamiętaj, że płyny dostarcza się nie tylko w napojach, ale także w pożywieniu. Najwięcej płynów zawierają warzywa i owoce, np. melony, ogórki i pomidory oraz owoce cytrusowe.
Jakie napoje należy ograniczać?
Unikaj kolorowych napojów, które są kaloryczne i hamują apetyt. Mogą one prowadzić do otyłości i próchnicy zębów u Twojego dziecka. Również soki owocowe nie powinny być traktowane jako napój zastępujący wodę. Zalecana porcja soku dla niemowląt i dzieci między 1. a 3. rokiem życia to maksymalnie pół szklanki na dzień
– nie powinna być jednak traktowana jak napój a jako część posiłku.
Jaką wodę wybrać?
W diecie niemowląt i dzieci do 3. roku życia zaleca się wody źródlane i naturalne wody mineralne niskozmineralizowane (< 500 mg/ 1 litr rozpuszczonych składników), niskosodowe (<20 mg jonów sodu/ 1litr)
i niskosiarczanowe (<20 mg / 1litr). Dzieci starsze (powyżej 3 r. ż.) mogą pić również wodę o średnim stopniu mineralizacji (500-1500 mg/ 1 litr).Woda o wysokiej zawartości minerałów może mieć niekorzystny wpływ
na funkcjonowanie nerek dziecka.
Niemowlęta i małe dzieci tracą w ciągu doby dużo więcej płynów niż osoby dorosłe, ale nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego ośrodka pragnienia. Co jakiś czas proponuj więc swojemu maluchowi do picia wodę.
Najlepiej jeśli będzie zawsze w zasięgu wzroku dziecka.
W czym podawać dziecku wodę?
Dzieci po 1. roku życia nie powinny już pić z butelki ze smoczkiem, ponieważ ograniczenie długotrwałego korzystania z butelki może być pomocne w prewencji otyłości. Dziecko, które pije ze szklanki lub kubka,
ćwiczy w ten sposób aparat mowy
Jak Zachęcić Dziecko Do Picia Wody?
Pięć Sprawdzonych Porad.
Prawidłowe nawodnienie jest kluczem do odpowiedniego rozwoju dziecka. Już
półroczne dziecko powinno pić 4 szklanki wody dziennie. Wraz z rozwojem ilość wypijanej wody powinna się zwiększać, aż do 10 szklanek dziennie. Jak jednak zachęcić malucha, żeby sięgał po wodę, a nie po soczki? Zobaczcie!
Każde dziecko powinno pić dużo wody. Ciężko jest tego dopilnować w czasach, kiedy reklamy i uginające się półki sklepowe kuszą kolorowymi sokami. Dziecko zawsze wybierze słodki napój zamiast wody, bo ta jest dla niego zwyczajnie nieatrakcyjna. Możesz to jednak zmienić i zachęcić je do picia wody, tylko musisz działać skutecznie i według planu.
1. Zawsze podawaj dziecku wodę
Jeśli od najmłodszych lat zaszczepisz w dziecku nawyk sięgania po wodę w celu ugaszenia pragnienia,
nie będziesz miała powodu do zmartwienia. Bardzo ważne jest, aby za każdym razem, kiedy dziecko chce pić, podawać mu wodę. Z czasem się tego nauczy i picie jej będzie dla niego naturalne.
2. Zadbaj, żeby napój był atrakcyjny
Jeśli będziesz podawała dziecku samą wodę, szybko się nią znudzi i zacznie domagać soczków.
Żeby je zachęcić do picia wody, zadbaj, aby napój był atrakcyjny: dodawaj do niego plasterki cytryny, pomarańcza, grejfruta, listki mięty.
3. Kup kolorowe szklanki albo kubki
W szklankach z kolorowego szkła woda wyda się dziecku ciekawsza. Nie będzie już marudziło, że chce soku,
jeśli dostanie do rąk zieloną czy różową szklankę. Oczywiście, możesz również podawać dziecku wodę w jego ulubionym kubku - to także powinno je zachęcić do picia wody.
4. Dawaj dobry przykład!
Nie oszukuj się - jeśli sama będziesz piła colę albo słodkie napoje, a od dziecka wymagała, żeby piło wodę,
nie osiągniesz sukcesu. Żeby je zachęcić do picia wody, daj mu dobry przykład! Pamiętaj, że dla dziecka jesteś autorytetem.
5. Opowiadaj dziecku o wodzie Dzieci są ciekawe świata.
Jeśli zaczniesz mu opowiadać, jak powstaje woda, które rzeki są najdłuższe, które rejony świata są ubogie
w zasoby wody, będzie chłonęło każde Twoje słowo. Rób to, a z pewnością zachęcisz je do picia wody